Na Formulu 1 sa valí škandál za škandálom. Prezident FIA vraj ovplyvňoval výsledky pretekov!

Prezident Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Mohammed Ben Sulayem je vyšetrovaný pre údajné ovplyvňovanie výsledkov pretekov Formuly 1.

Etická komisia FIA sa zaoberá tvrdením, že Mohammed Ben Sulayem dal jasne najavo, že trest udelený jazdcovi tímu Aston Martin Fernandovi Alonsovi na minuloročnej Veľkej cene Saudskej Arábie mal byť zrušený.

Španiel pôvodne skončil na treťom mieste, po 10-sekundovej penalizácii klesol o priečku nižšie, avšak komisári tento trest neskôr zrušili, vďaka čomu sa jazdec stajne Aston Martin vrátil späť na tretiu pozíciu.

Mohammed Ben Sulayem údajne zatelefonoval viceprezidentovi FIA pre šport pre región Blízkeho východu a severnej Afriky a svojmu blízkemu priateľovi, ktorý bol prítomný na pretekoch, šejkovi Abdullahovi bin Hamasovi bin Isovi Al Khalifovi.

BBC uvádza, že záležitosť vyšetruje Etická komisia FIA a správu predložil kontrolór FIA pre dodržiavanie predpisov Paolo Basarri, ktorý v organizácii pracuje od roku 2017.

V čase Veľkej ceny Saudskej Arábie nič nenasvedčovalo tomu, že by na zmene názoru stewardov bolo niečo nekalé. V skutočnosti sa pozornosť sústredila na športového riaditeľa tímu Aston Martin Andyho Stevensona, ktorý úspešne predniesol argumenty tímu v rámci práva na preskúmanie a presvedčil stewardov, aby zmenili svoj názor.

Penalizácii predchádzala situácia, počas ktorej si Fernando Alonso odpykával iný časový 5-sekundový trest za nesprávne postavenie na štarte, počas čoho sa mechanik dotkol jeho monopostu, čo komisári vyhodili ako prácu na monoposte. A to bolo zakázané.

Tento verdikt bol vnímaný ako zriedkavý príklad toho, že stewardi akceptovali nové dôkazy, na základe ktorých prijali rozhodnutie, ktoré sa zdalo byť logické a spravodlivé. Viedlo to aj k vyšetrovaniu FIA, ktoré objasnilo pravidlá týkajúce sa dotyku monopostov počas trestných zastávok v boxoch.

Zdroj: BBC