Nominované filmy na Národnú filmovú cenu Slnko v sieti môžu diváci vidieť online

Už čoskoro, 26. apríla, rozhodne Slovenská filmová a televízna akadémia počas slávnostného ceremoniálu Slnko v sieti o najlepších slovenských filmoch roku 2023. Pri tejto príležitosti prináša streamovacia spoločnosť DAFilms.sk divákom príležitosť vidieť vybrané nominované filmy online a zoznámiť sa tak s tým najlepším z uplynulého roku v slovenskej audiovízii. 

Programový špeciál s názvom Slnko v sieti online môžu diváci sledovať na stránke streamovacej služby DAFilms.sk do 5. mája a nájdu tu 10 nominovaných titulov. Filmy môžu sledovať aj priamo na stránke slnkovsieti.sk

V kategórii hraný film si môžu diváci pozrieť všetky tri nominované filmy – divácky obľúbenú čiernu komédiu Jonáša Karáska Invalid, snímku Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka Svetloplachosť o deťoch ukrytých pred vojnou v charkovskom metre, aj historickú drámu režisérky Mariany Čengel Solčanskej Slúžka, ktorá vznikla na motívy knihy Hany Lasicovej.  

V dokumentárnej kategórii môžu diváci v online kine vidieť filmovými kritikmi adorovanú esej Viery Čákanyovej Poznámky z Eremocénu, dokument Jany Durajovej a Leny Kušnierikovej Pozor, padá SNG! zachytávajúci rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie a dokumentárny portrét Milky Vášáryovej Emília od režiséra Martina Šulíka.

Animované filmy je možné vidieť online prostredníctvom výberu dvoch filmov zo štyroch nominácií. Medzinárodný úspech dosiahla maďarsko-slovenská snímka Umelohmotné nebo – znepokojivé sci-fi z dystopickej budúcnosti od režisérov Tibora Bánóczkiho a Sarolty Szabó. Tvorbu pre deti zastúpi pilotný diel večerníčkového cyklu Lesná päťka z dielne režisérky Ivany Laučíkovej a producentky Kataríny Kerekesovej.

Novinkou v online programe tohto ročníka Slnko v sieti je aj titul z kategórie najlepší televízny film/miniséria/seriál. Diváci si môžu prostredníctvom VOD platformy DAFilms.sk pozrieť rozprávku Tri zlaté dukáty režisérky Mariany Čengel Solčanskej.

„Kolekciu nominácií Slnko v sieti online pripravujeme v spolupráci so SFTA už tradične každý rok. Tento program predstavuje pomyslený vrchol v programovej ponuke domácej tvorby na DAFilms.sk, čoho dôkazom sú aj vysoké čísla sledovanosti filmov. Je to zároveň dobré znamenie, že sa slovenskému filmu darí a že je oň veľký záujem. Tešíme sa, že sa nám aj tento rok podarilo zostaviť relevantnú kolekciu nominovaných filmov a priniesť ich divákom online na jednom mieste,“ hovorí kurátorka DAFilms.sk Dorota Zacharová.

Prezidentka SFTA Katarína Krnáčová dodáva: „Teší nás pokračovanie spolupráce s DAfilms.sk, vďaka ktorej môžu diváci po celom Slovensku vidieť aspoň časť z filmovej kolekcie Slnko v sieti 2023. Je to súčasť spoločnej snahy predstaviť slovenský film čo najväčšiemu počtu divákov a zároveň im ponúknuť vzácnu možnosť hlasovať za víťaza v Diváckej cene Slnko v sieti.“

Nominované filmy a umelci prešli hodnotením filmových akademikov a akademičiek a počas slávnostného ceremoniálu 26. apríla 2024 budú vyhlásení víťazi 18-tich kategórií. Diváci majú tiež možnosť hlasovať o divácku cenu na stránke www.slnkovsieti.sk, a to do polnoci 15. apríla 2024. O divácku cenu súťaží 24 filmov, ktoré boli uvedené v kinách počas minulého roka. 

Filmy nájdu diváci na platforme DAFilms.sk ako jednotlivý platený stream a niektoré tituly už aj ako súčasť predplatného. Snímky sú dostupné aj na stránke https://slnkovsieti.sk

Programový špeciál Slnko v sieti online: https://dafilms.sk/program/1512-slnko-v-sieti-2024

Zoznam filmov online:

Invalid

Slúžka

Svetloplachosť

Úsvit

Poznámky z Eremocénu

Pozor, padá SNG!

Emília

Lesná päťka – diel: Ja hodím najďalej

Umelohmotné nebo

Tri zlaté dukáty

PR: Perla Žinčíková