Prízrak v Benátkach: do kín mieri ďalší z príbehov Agathy Christie

Hercule Poirot si už myslí, že zavesí svoje detektívne povolanie na klinec. Téme zločinu sa chce vyhýbať a chce žiť v úplne “normálnom” svete, kde nemusí svoju hlavu zameriavať týmto ťaživým smerom. Stačí však jedna “malá” vražda a je späť v hre. Prízrak v Benátkach vráti Hercula Poirota nielen do práce, ale aj do kín už 14. septembra.

Dej filmu Prízrak v Benátkach sa odohráva v období po druhej svetovej vojne, v predvečer Sviatku všetkých svätých (počas Halloweenskeho večera) v Benátkach, kam sa presťahoval svetoznámy detektív Hercule Poirot, ktorý sa rozhodol ukončiť detektívnu kariéru a odísť do exilu. Rozhodol sa takto po mnohých skúsenostiach so zločinom, jeho vyšetrovaním a po tom, čo bol počas ďalšej svetovej vojny svedkom toho najhoršieho, čoho je ľudstvo schopné. Čas v ústraní trávi hľadaním všetkých možných spôsobov, ako sa vyhnúť premýšľaniu nad zločinmi, ale, samozrejme, zločin si ho nájde.Poirota navštívi stará priateľka, najlepšia svetová autorka detektívnych románov Ariadne Oliver (Tina Fey), ktorá má niečo, čo mu jednoducho musí ukázať a sľúbila, že sa to netýka zločinov. Chce od neho, aby sa s ňou zúčastnil duchárskej seansy a pomohol jej dokázať, že je to podvod. Napriek svojmu rozhodnutiu to Poirota zaujme a zdráhavo súhlasí, že sa seansy zúčastní. Tá sa odohráva v schátranom paláci plnom duchov, ktorý vlastní svetoznáma operná speváčka Rowena Drake (Kelly Reilly). Keď však jedného z účastníkov seansy niekto zavraždí a podozriví sú všetci prítomní, belgický detektív sa opäť ocitá v hrozivom svete plnom tieňov a tajomstiev.

Halloweensky večierok sa zmenil na Prízrak v Benátkach

“Agatha Christie má nadčasovú, klasickú schopnosť zasadiť postavy do situácií, často nebezpečných alebo zločinných, v ktorých sa ukáže aj ich ľudskosť,” povedal Branagh, ”Archetypálne postavy a tiež veľmi nenápadné ukážky typického ľudského chovania sú presne to, čomu dobre rozumieme – jej vnímanie postáv sa zdá všeobecne uplatniteľné a dôverne známe.” Aj keď je Prízrak v Benátkach adaptáciou knižnej predlohy Halloweensky večierok, Michaela Greena pri písaní scenára ovplyvnili aj niektoré ďalšie poviedky od Christie, ktoré sa venujú nadprirodzeným javom: ”Existuje od nej aj zbierka krátkych poviedok s názvom Posledná seansa a práve tento názov sa mi zdá vskutku hrôzostrašný. Takže, aj keď je Prízrak v Benátkach prerozprávaním Halloweenskeho večierka, vo svojej DNA má aj iný Christieovej pohľad na nadprirodzené javy.”Zmeny odobril pravnuk Agathy ChristieOproti knižnej predlohe sa ale Green rozhodol pre veľkú zmenu – dej filmu preniesol z Anglicka do Benátok. Príčinou bolo, že predošlé adaptácie jej kníh sa odohrávali v exotických lokáciách, a tak sa tvorcom žiadala zmena, ale zároveň rovnako lávavé miesto. Oproti knižnej predlohe je rozdiel aj v množstve postáv, ktoré sa scenárista Green rozhodol znížiť. A, samozrejme, zmenil sa názov z pôvodného Halloweenskeho večierka. Našťastie, James Prichard, ktorý je jedným z výkonných producentov filmu a zároveň pravnukom Agathy Christie, zmeny odobril, keďže scenár zachoval správny tón a pôvodného ducha knihy. “Najprv ma to prekvapilo,” povedal Prichard, “Michael o tom začal hovoriť už dávno, ale vtedy som si presne nevedel predstaviť, o čo sa pokúša a prečo si vybral tento názov a nezachoval pôvodný, ktorý sa ponúka viac. Ale postupne mi vysvetľoval, čo presne robí a ako rozmýšľa a je to veľmi dômyselný výber a prevedenie. Myslím si, že keby sme urobili len ďalšiu šablónovitú adaptáciu napríklad Zla pod slnkom, alebo Päť malých prasiatok, alebo niektorej podobne známej knihy, boli by sme považovaní za nudných.”Pravnuk slávnej spisovateľky zároveň dokonca vyzdvihol prácu scenáristu Greena a režiséra a herca v jednom Branagha: “Jednou z vecí, ktoré Ken a Michael dosiahli, je, že dodali Poirotovi hĺbku charakteru – moja prastará mama sa týmto vlastne nikdy nezaoberala. Myslím tým, že moja prastará mama sa nikdy neponorila do jeho psychického stavu. Povedal by som, že v skutočnosti bol dosť povrchnou postavou. Oni však zašli oveľa hlbšie, skúmali jeho pozadie a vďaka čomu sa stal tým, čím je. Podarilo sa im ho zobraziť veľmi zaujímavo. A myslím si, že Ken tu podal svoj najlepší herecký výkon v úlohe Poirota. Táto záhada pre detektíva predstavuje veľmi zaujímavú výzvu.»