R. Fico: V4 ožíva a to je veľmi dobrá správa pre Slovensko! | AKTUALITA

„Štyri krajiny musia mať ambíciu byť silné, máme 65 miliónov občanov. Nechceme byť len objektom rozhodnutí, ktoré prijíma niekto iný, chceme byť spolutvorcami týchto rozhodnutí a maximálne aktívni,“ povedal predseda slovenskej vlády Robert Fico na samite V4 v meste Gödöllő, ktorý hostil maďarský premiér Péter Magyar.

Robert Fico predstavil štyri základné priority slovenského predsedníctva, ktoré bude trvať rok a začne sa od 1. júla 2026. Prvým je posilnenie konkurencieschopnosti Európskej únie a spoločné pozície aj pri novom rozpočte EÚ, ktorý začne platiť od roku 2028. „Musíme efektívne využiť zdroje kohézie na podporovanie konkurencieschopnosti Únie,“ uviedol premiér, podľa ktorého musí Únia znížiť aj ceny elektrickej energie, čo bude mimoriadne presadzovať počas slovenského predsedníctva V4.

Druhým pilierom je politika rozširovania EÚ. „Sme svedkami, že okrem troch premiantov – Srbska, Albánska a Čiernej Hory sa otvorili prístupové rokovania aj s Ukrajinou. Chceme férový prístup, aby krajiny, ktoré sa chcú stať členským štátom EÚ, si splnili podmienky, ktoré sú nevyhnutne na vstup do Únie,“ zdôraznil premiér Robert Fico. Slovenská republika je pripravená sa podeliť o pozitívne skúsenosti pri vstupe do Európskej únie.

Praktická sektorová spolupráca je treťou prioritou slovenského predsedníctva. „Bude zameraná na obranu, obranný priemysel, boj proti nelegálnej migrácii, kde máme všetci problém s migračným paktom,“ uviedol Robert Fico, ktorý sa chce počas predsedníctva venovať aj ochrane vonkajších schengenských hraníc, rozvoju spolupráce v zdravotníctve, ale aj doprave.

Posledným, štvrtým pilierom sú ľudia a ich vzájomné kontakty. Slovensko bude naďalej podporovať Vyšehradský fond, ktorý už 26 rokov prepája ľudí.

Predseda vlády plánuje počas predsedníctva Vyšehradskej štvorky prizvať na samit vždy jednu krajinu, aby to bolo stretnutie V4 +. Prvé takéto stretnutie by mohlo byť s Írskom, ktoré bude predsedať Rade Európskej únie.

Premiér Robert Fico vyzval krajiny Vyšehradskej štvorky, aby pred každým samitom EÚ mali koordinačné stretnutie, aby dohodli svoje pozície počas európskych samitov. „Musíme dávať na stôl len témy, ktoré nás spájajú,“ zdôraznil predseda vlády.

Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky sa na samite stretli po dvojročnej prestávke.

TS / redakcia PremiumNews

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *