Silná ženská zostava vo filme aj na premiére. Matka na úteku prichádza do kín

Včerajšia bratislavská premiéra sa niesla v znamení „girl power“. Prvým slovenským diváčkam a divákom totiž komediálnu novinku s názvom Matka na úteku prišla predstaviť čisto ženská delegácia. Dámy pricestovali do Bratislavy z Prahy, aby vyrozprávali príbeh o sile ženského priateľstva, radostiach i strastiach materstva a tiež o tom, že aj tá najlepšia mama občas potrebuje pauzu.

Diváčkam a divákom na premiére sa prihovorili režisérka Hana Hendrychová, ktorá je zároveň spoluautorkou scenára, herečky Petra Hřebíčková, Lenka Vlasáková, Jana Švandová, Elizaveta Maximová a producentky Svatka Peschková a Nela Schlaichertová. „Na začiatku to bola možno šťastná zhoda okolností, ale postupne sme začali vnímať našu ,ženskú silu‘ ako výhodu a pevný základ na vznik nášho projektu. Ako ženy cítime k hrdinkám príbehu Matka na úteku sympatie a pochopenie, ale dokážeme sa na ich problémy pozrieť aj s nadhľadom. Našou ambíciou bolo, aby si diváci a diváčky po filme mohli povedať: Toto predsa veľmi dobre poznám. Niečo podobné sa stalo aj mne, mojej kamarátke, nášmu spoločnému známemu… Matka na úteku je skorokomédia. Prečo? Pretože život nie je len o zábave, ale s láskou, priateľstvom a humorom je oveľa krajší,“ uviedli tvorkyne o svojom prakticky „čisto ženskom“ projekte.

A dámy, prirodzene, nechýbali ani v hľadisku, pričom českú novinku si nenechali ujsť ani celebritné diváčky. Na film Matka na úteku boli zvedavé napríklad herečky Katka Brychtová, Broňa Kováčiková, Milena Minichová, finalistka šou Ruža pre nevestu Mirka Hriňáková, speváčka Terézia Čikošová, alias Teri Čikoš, moderátorky Erika Barkolová, Nora Krchňáková, modelky Soňa Štefková, Kristína Krajčírová, Adriana Mockovčiaková, hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman Habancová, tanečnica a reportérka Paulína Repčíková, influencerky Alexandra Molnárová, Lucia Mrázová, Denisa Lipovská a ďalší.

Tvorkyne svoj film označujú ako skorokomédiu zo života o rodine, láske a priateľstve. Hlavná hrdinka Sylvie (Petra Hřebíčková) má dobrú prácu v reklamnej agentúre, profesionálny úspech, krásne, vzorné deti a jej manžel je známy maliar. Na prvý pohľad šťastie. Ale… je to naozaj tak? Šéf agentúry Karel (Bob Klepl) na Sylviu práve hodil niekoľko nesplniteľných úloh, zo školy jej volali, aby riešila ďalší synov priestupok a jej manžel Tomáš (Jaroslav Plesl) je ako zvyčajne nedostupný, pričom maľovanie mu už pár rokov veľmi nejde. A všetci si zvykli, že Sylvie všetko vyrieši, zariadi, zaplatí.

V Sylvii, ktorá vždy chcela vidieť veci z tej lepšej stránky, sa zrazu niečo zlomí. Toto je presne tá chvíľa, keď chce od všetkého utiecť. Je to náhoda alebo osud, že Sylvii zastaví taxík, ktorý šoféruje Anna (Lenka Vlasáková)? A ako to už niekedy býva, cudziemu človeku o sebe prezradíme veci, ktoré sa hanbíme povedať aj vlastnej matke. Napokon, Sylviina mama Regina (Jana Švandová) má vždy poruke nejakú kritickú poznámku, najmä keď ide o Tomáša. Podľa nej nie je ani vhodným mužom pre Sylviu, ani vhodným otcom pre Sylviine deti. A ako zať je… absolútne neznesiteľný.

Sylvie vysype na Annu všetky svoje problémy… a stane sa niečo nečakané. Anna jej ponúkne, že jej na pár dní prenajme voľnú izbu, aby si Sylvie mohla utriediť myšlienky. Dve ženy, ktoré sa stretli úplne neplánovane, spoznávajú jedna druhú a vďaka tomu aj samy seba. Obidve dostanú šancu vrátiť svoje neusporiadané životy do správnych koľají. A navyše je tu Annin sympatický brat Mak (Marek Němec). Bude to začiatok jedného veľkého priateľstva?

Ženské priateľstvo vnímame ako určitú životnú istotu, niečo, čo človeka podrží a zároveň nakopne. A druhá dôležitá vec je humor. Chceme, aby príbeh Matky na úteku rozprával o obyčajných ľudských veciach s nadhľadom, pretože potom je všetko v živote jednoduchšie. Naše hrdinky sa dokážu zasmiať samy na sebe a veríme, že diváci v kine sa budú smiať s nimi,“ hovorí producentka Nela Schlaichertová.

Vy sa spolu s hrdinkami skorokomédie Matka na úteku budete môcť zasmiať v kine od 29. februára.

TS: Lucia Muráriková