Slovenská televízia a rozhlas pripravila k 80. výročiu víťazstva nad fašizmom bohatý televízny a rozhlasový program

Vo štvrtok, 8. mája, si na Slovensku pripomenieme uplynutie 80 rokov od ukončenia druhej svetovej vojny. STVR pri tejto príležitosti pripravila pre divákov a poslucháčov bohatý rozhlasový a televízny program. Nebudú v ňom chýbať premiérové dokumenty, filmy a rozhlasové relácie.

Jednotka ponúkne počas celého mája tematické vysielanie zamerané na druhú svetovú vojnu a jej historický odkaz. Priestor dostanú priame prenosy, filmové a dokumentárne premiéry, televízna klasika aj výnimočné zahraničné akvizičné snímky, ktoré kladú dôraz na hodnotu ľudského života a dôležitosť mieru. V deň výročia, vo štvrtok 8. mája, uvedie Jednotka bohatý program v špeciálnej vysielacej štruktúre. Deň odštartuje slovenskými televíznymi klasikami s vojenskou tematikou, o 7.20 h to bude Leto na Rovniacho 8.40 h  Explózia, po ktorých bude nasledovať priamy prenos spomienkového podujatia z Piešťan. Diváci budú môcť sledovať pietny akt kladenia vencov, oficiálny program na pódiu, vojenskú dynamickú ukážku Ozbrojených síl SR a Vojenskej polície, ako aj prísahu kadetov. Po prenose odvysiela Jednotka premiéru dokumentu Slnko je sloboda o osude ekonóma Juraja Sterna, ktorý sa počas vojny skrýval so svojou rodinou. Následne o 13.30 h si diváci budú môcť pozrieť filmový titul v réžii Jána Svěráka Po strnisku bosýo 15.20 h bude tematické vysielanie pokračovať oscarovým filmom Obchod na Korze. Podvečer uzavrie snímka Deň, ktorý neumrie v réžii Martina Ťapáka s hereckým obsadením ako Štefan Kvietik, Radoslav Brzobohatý či Emília Vášáryová. Večer o 20.30 h bude patriť slávnostnému galaprogramu s názvom 80. výročie víťazstva nad fašizmom, ktorého ústredným motívom je poďakovanie za 80 rokov života v mieri. Špeciálne vysielanie zavŕši o 22.05 h premiéra koprodukčného vojnového filmu STVR Ema a smrtihlav. Ide o adaptáciu románu Petra Krištúfka o vojne a láske, ktorá nepozná hranice, v réžii Ivety Grófovej s Alexandrou Borbély a Milanom Ondríkom v hlavných úlohách.

Tematické vysielanie bude pokračovať počas celého mája. V piatkové večery ponúkne Jednotka sériu silných vojnových snímok: 2. májaKód Navajo, 9. mája – Odsun, 16. mája – Bitka v ústí Šeldy, 23. mája Plán A30. mája Operácia Eichmann. Počas štyroch májových nedieľ uvedie televízna Jednotka výpravnú štvordielnu drámu Boj o Moskvu, ktorá patrí k zlatému fondu vojenskej filmovej kinematografii. V nedeľu 4. mája zaradí do programu film Príliš vzdialený most, nakrútený podľa rovnomennej knihy Cornelia Ryana.

V rámci pondelkového Európskeho kino klubu uvedie Jednotka 5. mája premiéru slovenského filmu Spiaci účet režiséra Miloslava Luthera, ktorý vznikol v koprodukcii STVR. Ide o rodinnú drámu, ktorá sa z prítomnosti vracia do obdobia druhej svetovej vojny. Práve tam sa rodí tajomstvo, ktoré sa po rokoch vkradne do životov mladým manželom. V hlavných úlohách sa predstavia Dominika Morávková a Richard Autner. 12. mája to bude oceňovaný film Pianista19. mája mrazivý krimitriler Operácia Napoleon.

Dvojka sa k výročiu ukončenia druhej svetovej vojny pripojí pestrou ponukou filmových titulov a televíznych dokumentov, ktoré približujú rôzne podoby vojnového utrpenia, odporu, odvahy aj morálnych dilem. V sobotu 3. mája o 20.35 h uvedie film Vyšší princíp, ktorý vypovedá o morálnej sile učiteľa a jeho študentov v dobe protektorátu a heydrichídy. O 22.20 h ponúkne Dvojka televíznym divákom film 13 minút, príbeh Georga Elsera, ktorý sa pokúsil atentátom zastaviť Hitlera. Silnú slovenskú filmovú tradíciu bude 4. mája o 21.10 h reprezentovať snímka Pieseň o sivom holubovi, po ktorej bude nasledovať nemecký film Deviaty deň o luxemburskom kňazovi v koncentračnom tábore. V pondelok 5. mája odvysiela Dvojka premiéru nemeckej drámy s názvom Nikdy neodvracaj zrak, ktorá bola nominovaná na Oscara.

V deň výročia 8. mája uvedie Dvojka tematické vysielanie od skorého rána až do večera. Deň odštartuje o 8.35 h dokumentom Veteráni 2. svetovej vojny. O 9.50 h prenesie televíznych divákov film Poslední parlamentári do prvých dní po skončení vojny a o 10.40 h to bude film Vláčik do stanice víťazstvo. Nasledovať budú diela z pohľadu detských hrdinov – 11.55 h Prešporská kasáreň maľovanáo 12.50 h Sivá húska. Chronologický oblúk doplní o 13.50 h poetická Chvíľka poézie s veršami Güntera Eicha. Popoludňajší program sa bude niesť v dokumentárnom duchu. O 14.05 h uvedie Dvojka dokument Anjel z Humenného o osude Edity Grossmanovej. Nasledovať bude blok silných ľudských príbehov – Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom o 14.35 h o Michaelovi Strankovi, hrdinovi z ostrova Iwo Jima, o 15.35 h Nickyho rodina o záchrane viac než 600 detí Nicholasom Wintonom a o 17.15 h  NAŠE STOROČIE očami storočných, premiérová epizóda o Jiřím Kafkovi, poslednom žijúcom česko-slovenskom letcovi RAF. Popoludnie ukončí dokument Slnko je sloboda o významnom ekonómovi Jurajovi Sternovi, ktorého rodina sa počas vojny musela ukrývať a len vďaka pomoci cudzích ľudí prežila. Večer o 20.10 h bude patriť slovenskej dokumentárnej premiére Mišpoche – Naša rodina, ktorá zachytáva osudy rasovo prenasledovanej rodiny počas vojny. O 20.40 h bude nasledovať talianska snímka Veliteľ ponorky, skutočný príbeh Salvatore Todara, váženého veliteľa, ktorý po porazení nepriateľského parníka odmietol nechať zomrieť zajatcov a aj za cenu veľkého rizika bol odhodlaný previezť ich na neutrálne územie. Dvojka uzavrie deň výročia o 22.40 h odvysielaním českej oscarovej klasiky Ostře sledované vlaky

V nasledujúcich dňoch, od 16. mája, uvedie Dvojka novinku Príbeh v dejinách, vysielanú počas piatkových večerov v dvoch častiach za sebou. Ide o adaptáciu bestselleru Elsy Morante a v sobotu 17. mája to bude československá klasika Smrt si říká Engelchen. V pondelok 19. mája ponúkne televízna Dvojka film Líška o vojakovi a jeho neobyčajnom priateľstve so zvieraťom a silné dokumenty ako Apokalypsa: Hitlerovo ťaženie na Východ 1941 – 1943, ktorý bude odvysielaný 20. mája o 20.10 h, či vo štvrtok o 23.25 h Skorzeny – najnebezpečnejší muž Európy. Záver mesiaca bude patriť snímkam Nebeští jezdci (24. mája o 20.35 h), Falšovateľ (26. mája o 22.05 h), Nočná mora diktátorov (27. mája o 20.10 h), Deti chaosu – siroty 2. svetovej vojny (29. mája o 20.35 h) a Kukačka v temném lese (31. mája o 20.35 h ), ktoré spoločne mapujú osobné, morálne aj historické aspekty vojnových skúseností.

Spravodajský okruh :24 v deň výročia uvedie o 9.20 h špeciálne vydanie relácie Archív :24 z roku 1995, v ktorom divákom pripomenie oslavy oslobodenia Slovenska spred 30 rokov. Od 9.50 h bude :24 vysielať štvorhodinový priamy prenos zo spomienkového podujatia v Piešťanoch. Diváci budú môcť sledovať pietny akt kladenia vencov, oficiálny program na pódiu, vojenskú dynamickú ukážku Ozbrojených síl SR a Vojenskej polície, ako aj prísahu kadetov. Priamy prenos bude doplnený o živé vstupy z Piešťan a rozhovory so zaujímavými hosťami v štúdiu. Diskutovať budú historik SAV Martin Posch a redaktorka Slovenského rozhlasu Soňa Gyarfašová. Moderátormi priameho prenosu budú Diana Kovaľová, Jozef Kubánek a Andrej Bálint. Po skončení prenosu sa o 14.30 h vráti do vysielania opakované vydanie relácie Archív :24. Od 15.00 h sa vysielanie na spravodajskom okruhu STVR opäť prihlási so štandardnými spravodajskými blokmi Aktuálne :24, ktoré zhrnú najdôležitejšie momenty zo spomienkového dňa. Program doplní aj relácia Ekonomika :24 o 16.30 h a Interview :24 o 17.30 h, v ktorom zaznie rozhovor s odborníkom na históriu. Večer o 22.30 h odvysiela :24 historický dokument Kuratórium, ktorý mapuje vznik a pôsobenie Kuratória pre výchovu mládeže v Čechách a na Morave počas nacistickej okupácie.

Rádio Slovensko sa bude 8. mája počas celého dňa venovať 80. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny a do živého vysielania sa budú môcť zapojiť aj poslucháči. V rannom i popoludňajšom bloku ich budú moderátori vyzývať, aby sa podelili o rodinné spomienky a pamätníky z blízkeho okolia, ktoré pripomínajú vojnové udalosti. Celodennú tematickú líniu doplní finále rubriky 80 rokov od oslobodenia, v ktorej sa Boris Koreň každý týždeň vo štvrtok venoval bojiskám na území Slovenska a opieral sa pritom o bohatý rozhlasový archív. Rádio Slovensko prinesie aj priamu reportáž z poľského Gdaňsku, kde Hitler rozpútal druhú svetovú vojnu, a zároveň ponúkne rozhovory s protagonistami inscenácie Hitlerov Prezident z Divadla P. O. Hviezdoslava

Rádio Regina Západ ponúkne o 13.05 h premiéru rozhlasového pásma Podoby oslobodenia cez prizmu rozhlasového archívu, ktoré prinesie autentické svedectvá pamätníkov oslobodenia zaznamenané Slovenským rozhlasom. Večer o 22.00 h zaznie pásmo Ako bolí spravodlivosť o Simonovi Wiesenthalovi, ktorý po vojne zasvätil život hľadaniu nacistických zločincov. V piatok 23. mája uzavrie Rádio Regina Západ tematiku ukončenia druhej svetovej vojny špeciálnym vydaním Dejiny.sk s podtitulom Oslobodzovanie alebo obsadzovanie – sovietizácia armády a bezpečnosti.

Rádio Regina Stred priblíži svojim poslucháčom v deň výročia o 13.05 h dramatické osudy českého maliara a ilustrátora Otakara Štáfla príbehom Hory a vojna. Štáfl bol iniciátorom vzniku prvého filmu o Vysokých Tatrách z výšky a stál aj pri zrode Symbolického cintorína pod Ostrvou. Jeho život tragicky ukončilo bombardovanie Prahy v posledných mesiacoch vojny, kam sa v dôsledku protičeských nálad musel s manželkou vrátiť. O 15.05 h bude nasledovať relácia s názvom Čo Hron neodplavil 80. výročie popráv v obci Nemecká, v ktorej redakcia oživí spomienky na jeden z najväčších vojnových zločinov na Horehroní, prinesie trpké svedectvá preživších a zamyslí sa nad ponaučením, aby sa podobné tragédie viac neopakovali.

Rádio Regina Východ pripravilo na 8. mája reláciu s názvom Košice boli hlavné mesto…, ktorá priblíži mesačné pôsobenie prezidenta Edvarda Beneša v Jakabovom paláci v Košiciach, na prvom oslobodenom území Československa. Poslucháči si ju môžu vypočuť presne v deň výročia o 13.30 h.

Rádio Devín sa 80. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny bude venovať už v dňoch predchádzajúcich samotnému výročiu, pričom program vyvrcholí celodenným tematickým vysielaním 8. mája. V sobotu 3. mája a v stredu 7. mája ponúkne dvojdielnu rozhlasovú hru Timotey Vráblovej Príbeh príborníka. V nedeľu 6. mája zaradí do Dramatického Rádia Devín kultovú inscenáciu Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva, na ktorú nadviaže pôvodná hra Hany Zelinovej Kismet. Od 5. do 9. mája ponúkne Rádio Devín svojim poslucháčom popoludňajší cyklus Verše s podtitulom Vojna nemá peknú tvár.

Vysielanie v samotný Deň víťazstva nad fašizmom 8. mája sa začne o 9.00 h fíčrom Údolie o rómskom koncentračnom tábore v Dubnici nad Váhom, nadväzovať bude tematicky ladená premiérová Ars musicao 12.00 h začne Poludňajší koncert s dielami Andrzeja Panufnika a Franka Martina. O 13.30 h v relácii Hudba.sk zaznie sakrálna Missa Posoniensis Štefana Németha-Šamorínskeho, ktorej premiéra sa uskutočnila v roku 1943 a je autorovou najvýznamnejšou sakrálnou skladbou. Popoludnie vyplnia rozhlasová hra Terezy Lexovej Šepoty, krátky fíčer Pavla Matulu Vyslaneco 15.50 h ponúkne Rádio Devín pokračovanie cyklu Verše s básňami Jána Ondruša, Milana Rúfusa a Mikuláša Kováča. Po nich bude nasledovať hudobné Folkfórum. V premiérovej Ars litere o 17.00 h zaznejú Príbehy 1944-46 viazané na knihu Proti režimu, pozornosť dostane aj titul Jána Pataráka Prvý rok mieru. O 18.00 h sa poslucháči v relácii Jazz prenesú do éry swingových bigbandov Glenna Millera a Bennyho Goodmana.

Dominantou večera bude o 19.00 h premiéra hry Stanislava Kaclíka Keby niečo, zapískaj, ktorá vznikla na základe skutočnej udalosti na jar 1945 v obci Varín na miestnej píle. Tento vojnový príbeh svojho starého otca, strojníka Františka, spracoval ako svoj dramatický debut dlhoročný zvukový majster Slovenského rozhlasu Stanislav Kaclík. Po hre o 20.30 h zaznejú Veľké hudobné diela Josepha Haydna (Missa in Tempore Belli) a Michaela Tippetta (Dieťa našich čias). Program dňa uzavrie o 23.00 h Musica Slovaca, ktorá reflektuje vojnu v tvorbe Romana Bergera a Jána Cikkera

Rádio Junior pri príležitosti okrúhleho výročia ukončenia druhej svetovej vojny ponúkne deťom a ich rodičom sviatočné vysielanie plné príbehov o odvahe a boji proti zlu. Vo štvrtok 8. mája o 15.00 h zaznie v éteri rozhlasová hra Metoda Krála, v ktorej „ožijú“ liptovské vrchy, aby oslobodili siedmich nevoľníckych mládencov z rúk krutého kniežaťa v podaní Michala Dočolomanského. Hrdinské postavy stvárnia Július Pántik, Karol Zachar, Jela Lukešová, Ján Valentík či Pavol Topoľský. Atmosféru príbehu umocní scénická hudba Ivana Dubeckého. Dopoludnia o 10.00 h a vo večernom opakovaní o 20.00 h sa deti od siedmich rokov môžu tešiť aj na pásmo Dity Csűtőrtőkyovej Hobit sa vracia. V ňom sa spolu s hobitom Bilbom vyberú do Tolkienovej Stredozeme, kde pochopia, že veľké víťazstvá sa začínajú malou odvahou. 

Rádio Litera si 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny pripomenie tematickým programom zloženým z rozhlasovej dramatiky a poézie, ktorý zdôrazní odkaz protifašistického odboja a odsúdenie vojny. V dopoludňajšom vysielaní o 10.40 h i vo večernom o 22.40 h zaznie psychologická dráma Viery Markovičovej-Zátureckej Za frontom v réžii Violy Muránskej s hereckým obsadením, v ktorom sa predstavia Emília Vášáryová, Pavol Mikulík, Vladimír Minarovič a ďalší poprední interpreti. Na rozhlasovú drámu nadviaže o 11.45 h23.45 h aj výber básní Gustáva Hupku pod názvom Proti vojne a zlu, v ktorom autor reflektuje morálne dilemy a hrôzy vojnového konfliktu. Verše recituje Vladimír Minarovič v réžii Viery Weidlerovej

Radio Slovakia International sa 8. mája počas celého dňa pripojí k spomienke na 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny špeciálnym vysielaním vo všetkých svojich jazykových mutáciách, aby tieto udalosti priblížilo krajanom i cudzincom doma aj v zahraničí. 

Krajanská redakcia uvedie ďalšiu časť cyklu Kapitoly z dejín s historikom PhDr. Petrom Šumichrastom, ktorý zrekapituluje záverečné dni bojov a ich dosah na povojnové Slovensko. V relácii odznejú aj archívne nahrávky Vojenského historického ústavu a Slovenského rozhlasu. Program doplní aj príspevok o národnej kultúrnej pamiatke Slavín.

Anglická redakcia prinesie reportáž o živote väzňov v koncentračnom tábore Terezín založenú na hovore s historičkou Annou Hájkovou, autorkou knihy Lidé bez dějin jsou prach. Tematiku osudov marginalizovaných skupín doplní príspevok o postavení Rómov počas druhej svetovej vojny v kontexte so súčasnosťou. 

Ruská redakcia ponúkne názorovú koláž historikov, členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, potomkov frontových vojakov a bežných občanov, ktorí reflektujú, ako Slovensko vníma Deň víťazstva nad fašizmom. Na kontrast vojny a umenia poslucháčov upozorní príspevok Vojna a víťazstvo na scénach slovenských divadiel, ktoré svojou tvorbou poukazujú na nezmyselné zabíjanie a sú za mier vo svete.

Francúzska redakcia predstaví výber kultových slovenských filmov s vojnovou tematikou a zároveň priblíži miesta vo svete, kde sú pochovaní slovenskí vojaci padlí v druhej svetovej vojne. 

Nemecká redakcia sprostredkuje poslucháčom RSI návštevu Múzea holokaustu v Seredi, ktoré dokumentuje oslobodzovacie operácie Červenej armády v meste a jeho okolí.

Španielska redakcia prinesie reportáž z obce Kalinov, ktorá bola prvou oslobodenou obcou na území Slovenska. Priblíži, ako dnes obyvatelia obce vnímajú udalosti z roku 1945 a aké sú spomienky priamych účastníkov oslobodenia. Španielske vysielanie sa bude venovať aj účasti slovenských vojakov na talianskom fronte v rokoch 1943 – 1945.

PR: Ivana Zečevič

redakcia PremiumNews

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *