Svätopluk mieri zo Slovenského národného divadla na televízne obrazovky

Dvojka RTVS si pripravila pre divákov jedinečný kultúrny zážitok. V nedeľu 28. januára o 20.10 h uvedie v televíznej premiére záznam inscenácie hudobnej drámy Eugena Suchoňa Svätopluk zo Slovenského národného divadla. SND uviedlo operu Svätopluk v novom naštudovaní vo februári minulého roka. Pri príležitosti 70. narodenín operného speváka Petra Mikuláša si túto strhujúcu, monumentálnu interpretáciu významnej slovenskej opery budú môcť vďaka RTVS užiť aj diváci pri televíznych obrazovkách.

RTVS uvedie záznam predstavenia pri príležitosti 70. narodenín operného speváka Peter Mikuláša, ktorému pred niekoľkými dňami udelila prezidentka Slovenskej republiky Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí. Peter Mikuláš je najvýznamnejším slovenským interpretom basového odboru, ktorý pôsobí na najväčších medzinárodných scénach. Odborná i laická verejnosť sa zhoduje, že táto postava Svätopluka je jeho životnou rolou.

Uvedenie Opery Svätopluk na obrazovkách Dvojky sa viaže aj na tohtoročné 1 130. výročie úmrtia kráľa Svätopluka. Zásadná historická téma z našich dejín sa vrátila v novej, vizuálne silnej filozofickej koncepcii blízkej súčasnému vnímaniu, so snahou realizátorov podnietiť k zamysleniu. Opera má národný rozmer a autentický patriotizmus, je drámou panovníka na pozadí mocenských zápasov Veľkej Moravy. Toto epické dielo je obrazom toho, aký je boj o moc krutý a nezmyselný, nech sa odohráva v akomkoľvek čase. 

Libreto, ktoré napísal skladateľ na námet drámy Ivana Stodolu spolu s dramaturgičkou Jelou Krčméry-Vrteľovou, je strhujúce. Režisér Roman Polák, ktorému hlava štátu udelila Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenska v oblasti divadla, prirovnáva tento námet k sile shakespearovských drám. 

Hudobne aktuálnu inscenáciu naštudoval Martin Leginus, ktorý považuje operu Svätopluk za geniálne dielo s nádhernou farebnou inštrumentáciou. Je to opera náročná z interpretačnej stránky pre orchester aj pre sólistov, ktorých výkon prirovnáva k bežcom na ultramaratóne či pri výstupe na Mont Everest.

Nové spracovanie Suchoňovej opery bude strhujúcim zážitkom aj pre televízneho diváka. Monumentálna historická freska s modernou veľkolepou výpravou a viac ako 150 kostýmami úspešného kostýmového dizajnéra Pavla Dendisa,  je podporená ešte strhujúcimi efektmi využívajúcimi videoprojekcie, moderný svetelný dizajn a dokonca aj otvorený oheň na scéne. Autorkou scény je Barbora Šajgalíková.

RTVS uvedie záznam z tohto výnimočného predstavenia Slovenského národného divadla v televíznej premiére v nedeľu 28. januára o 20.10 h na Dvojke.

PR: Mgr. Zuzana Vicelová