Začína sa hon na sériového vraha. Severské krimi Obeť

„Plnokrvné postavy, no i výborné dialógy. Ľudia, ktorí sa rozprávajú a premýšľajú uveriteľným spôsobom,“ píše NRK o knihe Obeť. Piaty diel série, ktorá sa v Nórsku stáva fenoménom.
Alexander Blix pracoval pred dvomi rokmi na prípade zmiznutia Elisabeth Eieovej. Vyšetrovanie sa zastavilo, keď bola zavraždená jeho dcéra a jeho zatkli za jej pomstu. Dlho to vyzeralo tak, že nikto nikdy nevypátra, čo sa Elisabeth prihodilo…

Čo ak sa však náhle ozve niekto, kto to vie? A čo znamená, že nielenže vie, čo sa stalo po jej zmiznutí, ale ovláda i detaily z Blixovho života?Teraz je Blix opäť na slobode a ten, kto zabil Elisabeth, ho našiel a nechal mu odkaz o jej vražde. Polícia odmieta jeho pomoc a aj keby Blixa zbavili obvinení zo zločinu, jeho kariéra sa skončila. No vrah naďalej kontaktuje Blixa a ukazuje mu cestu k novým obetiam…

Medzitým Emmu Rammovú kontaktuje neznáme mladé dievča Carmen. Jej nevlastného otca zadržali, podozrievajú ho z vraždy kamarátky z detstva. Polícia však nemá telo. A ani iných potenciálnych páchateľov.

Kruh udalostí uzatvára nečakaný nález na detskej kresbičke z jedného miesta činu – prítomnosť sa dostáva do kontaktu s minulosťou. A tam, v bode, kde sa pretínajú, si obeť nachádza svoju vlastnú, jedinečnú formu terapie.

Jazero.V podstate to je ideálne miesto na zbavenie sa tela, pomyslela si, mútne a veľké, ako už jazerá bývajú – ale vyžadovalo by si to zabalenie tela a závažie, aby kleslo do bahna na dne. Ak sa však človek vyznal na okolí, nebol by preňho problém sťažiť policajtom prácu, ale nevedela, kde presne potápači telo hľadali a ani ako dôkladne pri tom postupovali.Také čosi si navyše vyžadovalo presné plánovanie. To by šlo predsa o premyslený čin. Úmyselnú vraždu, nie crime of passion.

Obeť je jedna z najlepších detektívok tejto dvojice. Spolupráca Blixa a Rammovej funguje a môžu sa spoľahnúť jeden na druhého. Napínavý dej a pátranie, plnokrvné postavy a skvelé dialógy. 

Postavy sú autentické a hodnoverné – skvele funguje ich pracovný aj osobný život. Pozadie a motívy majú prepracovanú psychológiu a na konci všetko naozaj sedí. 

PR: Mgr. Milan Buno