Do slovenských kín dnes vstupuje prvý film s Mariánom Mitašom

Do slovenských kín dnes vstupuje prvý film s Mariánom Mitašom. Jeho dlhá príprava na úlohu v Nemých tajomstvách bola fyzicky i psychicky náročná.

Pre postavu veterinára Martina, ktorý po úraze hlavy stratil schopnosť komunikovať a trpí poruchou reči, musel obľúbený herec schudnúť, pribrať a absolvovať sedenia s odborníkmi či ľuďmi trpiacimi na toto ochorenie. „Je to film, ktorý si budem navždy pamätať,“ povedal počas včerajšej slávnostnej premiéry. 

Aby sa mohol herec do správania pacientov trpiacich afáziou čo najviac vcítiť, napozeral s profesorom Cséfalvayom, ktorý sa venuje logopédii, rôzne videá a príručky. „S týmto absolútnym odborníkom sme toho veľmi veľa naštudovali, pozerali aj prax, ale koniec koncov sme museli improvizovať,“ vysvetlil. „Pretože emócia, ktorú človek prežíva, keď sa zobudí a zistí, že nemôže komunikovať, to sa nedá nikde vidieť,“ objasnil herec, pre ktorého to bola prvá veľká skúsenosť s filmom. „Som za ňu vďačný. Stretla sa tu fantastická partia ľudí, pracoval som s tromi úžasnými ženami, pri ktorých nebolo treba hrať, všetko išlo tak prirodzene,“ dodal.

Na predstavení nového filmu Nemé tajomstvá sa s Mariánom Mitašom zúčastnil aj herec Ján Révai, spolu s Igorom Chmelom v ňom stvárnili úlohy kriminálnych vyšetrovateľov. Prečo prijal ponuku tvorcov účinkovať v tomto filme? „Zaujal má skvelo napísaný scenár a na kamerových skúškach to s režisérom Mašínom dobre dopadlo,“ prezradil herec, aktuálne známy zo seriálu Dunaj, k vašim službám, a pokračoval: „Na pľaci sa mi s ním potom príjemne robilo. Práca bola veľmi pohodová, a to je pre herca dôležité.“

Alchýmiou každého filmu je výber hercov. Tých do snímky Nemé tajomstvá obsadzoval Tomáš Mašín. „Keď my českí režiséri a režisérky chceme vo filme pekných mužov, musíme sa zamerať viac na východ. Marián zobrazuje jednu z hlavných postáv, chcel som, aby to bol charizmatický pekný muž a súčasne aby to bola, najmä v Česku, neopozeraná tvár,“ priblížil s úsmevom. V napínavom príbehu podľa scenára Alice Nellisovej účinkuje výrazná ženská trojica – Jana Plodková ako Mitašova manželka, Milena Steinmasslová v úlohe filmovej matky a Magdalena Borová, ktorá sa predstavila ako záhadná koniarka Jana. O originálne vystihnutie atmosféry a tiesnivého pocitu ľudí žijúcich s afáziou a ich okolia sa postarala slovenská kameramanka Anna Smoroňová (Kuciak: Vražda novinára).

Včerajšiu premiéru v Cinema City Eurovea slávnostne uviedla Hana Rapantová, zúčastnili sa na nej aj moderátorka Karin Majtánová s manželom, herečka Henrieta Mickovičová a svojich kolegov prišli podporiť aj Jana Kolesárová s Dagmar Lakčevičovou.

Napínavú snímku Nemé tajomstvá o zločine spáchanom z najväčšej lásky prináša na plátna slovenských kín Magic Box Slovakia.

PR: Radomír Brhlík

Foto by: Ján Zemiar