Na MFF FEBIOFEST Bratislava mieria snímky nominované na Oscara a Českých levov, na premietaní sa osobne zúčastní aj držiteľ Oscara

Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava 2024 odštartuje 13. marca v Kine Lumière premiérou českej zábavnej snímky Prišla v noci a ponúkne množstvo hodnotných diel. Svedčia o tom ich aktuálne nominácie na prestížne svetové filmové ocenenia. 

Podľa riaditeľa festivalu Ondreja Starinského je kvalitný žánrový film v našich končinách stále nedostatkovým tovarom. „Preto, keď sa nám ponúkla možnosť uviesť 31. ročník nášho festivalu komédiou s prvkami drámy a hororu Prišla v noci, ktorá posúva vtipné príhody o svokrách na úplne novú úroveň, sme neváhali,“ ozrejmuje. Čierna tragikomédia Tomáša Pavlíčka a Jána Vejnara patrila počas vlaňajšieho MFF Karlove Vary medzi najzábavnejšie snímky a má na svojom konte deväť nominácií na Českého leva. Na bratislavskom festivale ju uvedú producenti a herci, osobnú účasť prisľúbila aj hlavná hviezda filmu Simona Peková.

O krištáľovú sochu leva tento rok zabojuje aj animovaný film Deniska umrela. Príbeh o chlapcovi a jeho fenke, ktorej náhla smrť mu prinesie mnoho trápení, zaradil MFF FEBIOFEST Bratislava do súťaže krátkych filmov. Snímku predstaví režisér Philippe Kastner. Mrazivú drámu Zóna záujmu (The zone of interest) režiséra Jonathana Glazera nominovala Americká filmová akadémia v piatich kategóriách – najlepší film roka, najlepšia réžia, najlepší medzinárodný film, najlepší adaptovaný scenár a najlepší zvuk. Film o banalite zla si vďaka svojmu výnimočnému spracovaniu odviezol Veľkú cenu z festivalu v Cannes. Epický príbeh dospievajúceho chlapca Seydua, ktorý sa spolu so svojím bratrancom Musou rozhodne opustiť senegalský Dakar a vydať sa na cestu do Európy Ja, kapitán (Io capitano) bude počas udeľovania Oscarov súťažiť o ocenenie Najlepší medzinárodný film. Za zmienku určite stojí aj Ríša svetla (Empire of light) režiséra, scenáristu a držiteľa Ceny akadémie Sama Mendesa. Dej filmu sa odohráva na začiatku osemdesiatych rokov 20. storočia v anglickom pobrežnom mestečku a sleduje príbeh manažérky kina, ktorá bojuje s duševným zdravím, a nového zamestnanca túžiaceho z mestečka uniknúť. 

Počas filmových večerov si na svoje prídu aj milovníci klasiky. Organizátori MFF FEBIOFEST Bratislava zaradili do programu kultovú snímku Americká krása. Rodinná dráma o nečakane radikálnom riešení krízy stredného veku získala v roku 2000 päť Oscarov a neskôr takmer 90 ďalších ocenení. Vďaka spolupráci s Visegrad Film Forum sa na tomto premietaní osobne zúčastní aj Tariq Anwar. Britsko-americký filmový strihač indického pôvodu počas svojej 40-ročnej kariéry okrem Americkej krásy zostrihal celý rad ďalších filmov, ako Dobrý pastier, Cesta revolúcie, Občan či dokumenty BBC. Tariq Anwar strihal pre popredných svetových režisérov vrátane Mikea Newella, Franca Zeffirelliho, Nicka Hytnera, Sama Mendesa, Dannyho Boyla a Roberta De Nira. Získal množstvo ocenení vrátane dvoch cien BAFTA a European Film Award – Najlepší európsky strih za film Kráľova reč. Na konte má aj dve nominácie na Oscara – za Kráľovu reč a Americkú krásu. 

Tridsiaty prvý ročník MFF FEBIOFEST Bratislava sa uskutoční od 13. do 19. marca 2024 v zrekonštruovaných priestoroch Kina Lumière. Organizátorom festivalu je Asociácia slovenských filmových klubov – ASF, hlavným spoluorganizátorom Slovenský filmový ústav. Viac informácií na www.febiofest.sk.

PR: Radomír Brhlík