Navštívte  Legendy Komárna

Komárno – nikdy nedobyté kráľovské mesto na sútoku dvoch riek -ponúka svojim návštevníkom neopakovateľné zážitky práve programom Legendy Komárna. Je to projekt, ktorý zaujímavým  spôsobom hrdo poukazuje na krásy, históriu i súčasnosť mesta.  ale „Máme osvedčený program, ktorý nazývame Legendy Komárna, a to znamená, že návštevníci predstavenia niektorého z našich súborov – či už folkloristov Slovenskí rebeli, dramatického  súboru Dramaťák alebo  divadla KOMORA prídu do nášho mesta už dopoludnia, ukážeme im naše zaujímavosti, významné miesta, porozprávame im o histórii,“ opisuje výletný deň do Komárna Jozef Černek, riaditeľ Domu Matice slovenskej v Komárne. „Zoberieme ich pochutnať si na komárňanských špecialitách ako je napríklad Jókaiho polievka. Jedná sa o vývar z  troch druhov mäsa a fazule, mierne pikantná polievka a konzumuje sa s domácim chlebom alebo lángošom – mimoriadne sýte jedlo. Nechýba ani známe halászlé, čiže rybacia polievka,  či slané palacinky s mäsom zvané Hortobádske palacinky. Mýtus hovorí, že všetko tu jeme štipľavé,  nie je to pravda, ale ja mám rád mierne pikantné, dokonca aj moja dva a polročná dcéra Marína miluje jemne štipľavé.“ Sprievodca Komárna nechrlí na návštevníkov množstvo dátumov historických udalostí, ale zaujímavo opíše príbehy o Szilárdovi  – strážcovi pevnosti, o Eszter, ktorá donútená k vydaju prekliala celé mesto a to spustilo zemetrasenie a samozrejme mnoho ďalších dychberúcich udalostí z histórie tohto mesta. 

Nádvorie Európy  v Komárne je neprehliadnuteľným pokladom tohto mesta. Unikátne stavebné dielo architektov z Ateliéru Európa v Komárne. Na novom námestí o rozlohe 6 500 m2 na dovtedy nevyužitom  a zanedbanom priestore  vzniklo 36 budov  v štylizovanej forme a reprezentujú historickú architektúru, charakteristickú pre jednotlivé oblasti Európy. Spojením historického jadra mesta Komárno ležiaceho na juhu Slovenska pri Dunaji s Nádvorím Európy sú  historické vstupné brány: Brána sv. Štefana,  Brána Bela IV. a Brána Mária Terézie.  Zo strany vnútorného parku Zichyho paláca je Brána Mateja I., najznámejšieho  kráľa našich dejín, ktorý bol s mestom úzko citovo spojený. Brána je jednou z dominantných stavieb nádvoria. Tvarom a farbami pripomína budovy postavené za vlády Mateja I. V strede námestia sa nachádza funkčná kópia pôvodnej studne, ktorá stála do roku 1878 na Hlavnom námestí, pred komárňanskou radnicou. 

Bazilika sv. Ondreja je najväčšou sakrálnou stavbou mesta Komárno, ktorá nadobudla svoj barokovo-klasicistický architektonický výraz  v rokoch 1768-1771. Slávnostné povýšenie a vyhlásenie farského kostola sv. Ondreja na Baziliku minor sa  udialo 22. apríla 2018. Postavenie Baziliky minor oprávňuje používať pápežský znak skrížených kľúčov na zástavách chrámu, chrámovom náradí a pečatidle. Kapacita baziliky je neuveriteľných 7000 ľudí. 

V polovici 19. storočia sa stal komárňanský pevnostný systém najväčšou a najstabilnejšou obrannou stavbou rakúsko-uhorskej monarchie. Situovanie pevnosti predurčilo výhodné strategické miesto, a to sútok Váhu a Dunaja s brodom a v neposlednej miere i križovatka obchodných ciest vedúcich z dolín riek Váhu, Nitry, Žitavy. Ovládanie takéhoto jedinečného prievozu a rušného dopravného ohniska znamenalo panstvo nad celou okolitou krajinou. 

S Komárnom sa spája aj množstvo zaujímavých osobností. Spomeňme významného prírodovedca Jozefa Baptistu Grossingera  – kňaz, stredoškolský profesor, zoológ a etnológ, ktorý sa zaujímal o prírodné pomery vtedajšieho Uhorska. Mór Jókai  – významná postava svetovej literatúry sa v Komárne narodil v rodine šľachtica, ale na štúdiách v meste Pápa sa zoznámil so Sándorom Petofim a presťahoval sa do Budapešti, kde je aj pochovaný. Tivadar Mészáros  – rodák z Komárna je zakladateľom 100-členného cigánskeho orchestra v Budapešti, ktorý predstavuje ojedinelé svetové zoskupenie. Vystupuje aj na Slovensku, prezentuje sa repertoárom Liszta, Bartóka, Brahnsa a ďalších svetových velikánov. Nemožno opomenúť skvelého futbalistu, akým bol Anton Moravčík– Svetovú slávu Komárnu priniesol režisér Ivo Reitman, ktorý sa hrdí dvomi nomináciami na Oscara. 

Tak by sme mohli pokračovať, toto sú vyslovene len komárňanské chuťovky. Viac sa toho dozviete, ak sa rozhodnete absolvovať výlet Legendy Komárna a pri tom si zakúpite i unikátnu knihu – Legendy Komárna, ktorej autori sú Jozef Černek, Eva Dénesová, Ľudovít Gráfel a kolektív. Neskutočne pútavo napísaná kniha obohatená nádhernými historickými i súčasnými fotografiami. 

Prikladáme aj termíny výletov, kedy sa môžete zoznámiť s Legendami Komárna, pochutiť si na miestnych gastronomických špecialitách a na záver dňa si oddýchnuť na predstavení niektorého z komárňanských súborov. 

13.4. PREMIÉRA Prespánka (Slovenskí rebeli)
14.4. Prespánka (Slovenskí rebeli) + LEGENDY KOMÁRNA
26.4. PREMIÉRA CICUŠKY (Dramaťák)
27.4. vystúpenie v rámci Komárňanských dní (Slovenskí rebeli)
28.4. CICUŠKY (Dramaťák) + LEGENDY KOMÁRNA
1.5. Prespánka (Slovenskí rebeli) + LEGENDY KOMÁRNA
4.5. Kabaret (Divadlo Kabaret) + LEGENDY KOMÁRNA
11.5. CICUŠKY (Dramaťák) + LEGENDY KOMÁRNA
22.5. CICUŠKY (Dramaťák) + LEGENDY KOMÁRNA
29.5. CICUŠKY (Dramaťák) + LEGENDY KOMÁRNA
1.6. CICUŠKY (Dramaťák) + LEGENDY KOMÁRNA
15.6. Tajná láska – Titkos szerelem (Slovenskí rebeli) + LEGENDY KOMÁRNA
22.6. Kabaret (Divadlo Kabaret) + LEGENDY KOMÁRNA
29.6. Tajná láska – Titkos szerelem (Slovenskí rebeli) + LEGENDY KOMÁRNA
1.7. Milenka (Slovenskí rebeli) (Bratislava)
6.7. Milenka (Slovenskí rebeli) + LEGENDY KOMÁRNA
26.7. – 28.7. Ujcov minifestival za domom (Horná Zlatná)
31.8. Čaj o piatej (Divadlo Komora) + LEGENDY KOMÁRNA
1.9. Tajná láska – Titkos szerelem (Slovenskí rebeli) + LEGENDY KOMÁRNA
14.9. Tajná láska – Titkos szerelem (Slovenskí rebeli) + LEGENDY KOMÁRNA
21.9. Bosorka (Slovenskí rebeli) + LEGENDY KOMÁRNA
27.9. Milenka (Slovenskí rebeli) + LEGENDY KOMÁRNA
28.9. CiCuŠkY (Dramaťák) + LEGENDY KOMÁRNA

TS: Anka Olvecká