Skialpinista verzus rýchlostný lyžiar – v netradičnej výzve mal navrch najrýchlejší Slovák na lyžiach

Netradičná výzva na Štrbskom Plese. Slovenský rýchlostný rekordér na lyžiach Michal Bekeš (248,550km/hod) a viacnásobný majster Slovenska v skialpe Jakub Šiarnik si netradičným spôsobom zmerali sily na lyžiach. 

Vzájomná výzva medzi Bekešom a Šiarnikom sa zrodila priamo na Štrbskom Plese, ktoré je známe nielen ako lyžiarske stredisko ale zároveň aj ako častý cieľ fanúšikov skitouringu, ktorí majú možnosť denne od 8:00 do 20:00h využívať vytýčenú trasu na zjazdovej trati. 

Dohoda Bekeša so Šiarnikom znela, že vyštartujú zo spoločnej kávy a každý pôjde na kopec na začiatok zjazdovky Solisko tak, ako je zvyknutý – skialpinista si hore vyšliape, rýchlostný lyžiar sa vyvezie lanovkou a následne sa obaja spustia do cieľa pri apres-ski bare. Kým Jakubovi Šiarnikovi stačilo obuť si lyže a vyštartoval na skialpoch hore kopcom po vlastných, Michalovi Bekešovi trvala príprava špeciálneho výstroja o niečo dlhšie a až následne sa presunul na lanovku, ktorá ho vyviezla hore. 

Jakub Šiarnik dokázal vyšliapať na Solisko za rekordných 17 minút (priemernému turistovi to trvá cca 55 min). Po výšľape si stiahol pásy a spustil sa po zjazdovke dole. Michal Bekeš využil sklz svojich obrovských lyží a aj vďaka maximálnej rýchlosti, ktorá miestami dosahovala 120km/h, predbehol Jakuba Šiarnika dramaticky 3 metre pred cieľom na zjazdovke Interski. 

„Dnešná výzva bola úžasná, mal som vynikajúceho súpera. Aj keď behá do kopca veľmi rýchlo, je vidieť, že to rýchlostné lyžovanie má niečo do seba. Špeciálne lyže boli rýchle a všetky tie detaily ktoré riešim – od voskovania cez aerodynamiku, že to jednoducho pomáha,“ prezradil v cieli Bekeš. 

Jakub Šiarnik stihol kamarátsku výzvu v Tatrách absolvovať ešte pred odchodom na Majstrovstvá Európy. „Endorfíny pracujú, vyšlo to výborne. Mišo je frajer, malo to ten súťažný náboj. Zapretekali sme si do kopca aj z kopca, bola to zábava a výzva, ktorá posúva nás oboch. Ja hovorím, že pokiaľ je človek len v tej svojej bubline, v mojom prípade skialpinistickej, tak tam už nič nové nevymyslíš, môžeš akurát makať viac, intenzívnejšie. A možno práve to, že budem jazdiť párkrát s Mišom, mi otvorí nový rozmer alebo odblokujem nejaké mentálne brzdy. Myslím, že na nejakých 150km/h by som sa v budúcnosti mohol dostať,“ doplnil Šiarnik. 

Michal Bekeš zároveň pozval Jakuba Šiarnika v marci do Lomnického sedla, kde sa spolu s ďalšími reprezentantmi v rýchlostnom lyžovaní opakovane pokúsia prekonať rýchlostný rekord Tatier s hodnotou 180,63km/h, ktorý od roku 1979 drží Poliak Jacek Niklinski.  

PR: Marián Galajda