Veríte na zázraky? Možno vás o nich presvedčí novinkaPodivuhodný príbeh Georga von Nič

Jedinečná kniha o priateľstve i smútku, ktorá prekvitá humorom.

Autori Cilla a Rolf Börjlindovci, známi švédski a poprední scenáristi, sa rozhodli priniesť svojim čitateľom niečo, čo sa vymyká ich doterajšiemu repertoáru. V minulosti vo vydavateľstve IKAR vyšli krimi príbehy ako Temný úsvit, Stále vládne mráz, Mrazivé zlato či Milosrdný samaritán. Tentoraz však do svojho portfólia zaradili aj dojemný, humorom odľahčený román odohrávajúci sa v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Podivuhodný príbeh Georga von Nič rozpráva o mladom mužovi s nevšedným menom, ktorý sa nečakane objaví v odľahlej, ba až zabudnutej dedinke. Postupne sa však spoznáva s obyvateľmi malého pobrežného mestečka, pričom ich všetkých ovplyvňuje rôznymi spôsobmi. Nikto však netuší, kto Georg von Nič vlastne je a čo skrýva v škatuli, ktorú ustavične nosí so sebou… 

O knihe:

Na pobreží hlbokej morskej zátoky leží mestečko Zátônie. Obklopujú ho vysoké hory, preto sem slnko zavíta len raz za päť rokov, v čase letného slnovratu. Žijú v ňom obyčajní muži s nesplnenými snami a silné, nepoddajné ženy. Spája ich láska a priateľstvo, no rozdeľuje nespravodlivosť, nevraživosť a žiarlivosť.

Jedného dňa sa v mestečku pánubohu za chrbtom nečakane zjaví cudzinec so škatuľou od topánok. Tvrdí, že sa volá Georg von Nič. Bez väčších ťažkostí prenikne do spoločenstva obyvateľov a všetkých očarí množstvom nevšedných talentov. Zdôverujú sa mu a odhaľujú svoje najskrytejšie tajomstvá. Dokonca aj tie, na ktoré sa usilujú zabudnúť. Nikto však netuší, kto Georg v skutočnosti je. A potom predvedie svoj najväčší trik – bez stopy zmizne…

Zo švédskeho originálu Den häpnadsväckande historien om Georg von Ingenting preložila Mária Bratová.

Viac o knihe:

https://www.bux.sk/knihy/686763

Autori o knihe hovoria:

Ukážka z knihy:

A vtedy to uvidela. Neďaleko, na samom okraji piesčitej pláže medzi skalami.Žeby kameň? No ako kameň to nevyzeralo.Ruka jej vyletela k ústam a prižmúrila oči, aby lepšie videla. Hlava? Je to hlava? Opatrne sa pohla dopredu a cítila, ako jej pod čiernou tunikou splašene búši srdce. Nepatrila k ženám, čo sa ľahko zľaknú, práve naopak. Dobre stavané telo v kombinácii s minulosťou z nej vo väčšine prípadov robilo nebojácnu osobu.Ibaže toto bola iná situácia.Išlo o ľudskú hlavu, ktorá ležala na piesku, alebo z neho skôr vytŕčala. Nemala na výber, musela sa k nej priblížiť. Keď vedľa hlavy uvidela úhľadne poskladanú kôpku oblečenia, srdce sa jej trošku upokojilo a umožnilo jej urobiť ešte niekoľko krokov. Hlava zjavne patrila tmavovlasému mladému mužovi, ktorého oči nepokojne sledovali more.Aspoňže žije, pomyslela si a zbadala aj hnedú škatuľu v piesku, položenú opodiaľ za hlavou.Čupla si a zadívala sa na muža. Trochu zaškúlil na vodu, čo mu siahala po bradu, a potom sa opäť pozrel na more. Telo mal starostlivo zahrabané v piesku, čo ju privádzalo do úžasu. Ako to urobil? Pomáhal mu niekto? Okamžite sa poobzerala, no videla iba pieskové duny, hromady chalúh a povyše niekoľko zakrpatených borovíc, inak nič.„Ahoj,“ hlesla neisto.

O autoroch:

Cilla a Rolf Börjlindovci debutovali roku 2012 detektívnym románom o Tomovi Stiltonovi a Olivii Rönningovej Skočný príliv (IKAR 2013). Tento aj nasledujúcich päť dielov – Tretí hlas (IKAR 2014), Temný úsvit (2015), Stále vládne mráz (IKAR 2017), Gangréna (IKAR 2019), Mrazivé zlato (IKAR 2021) a Milosrdný samaritán (IKAR 2022) – vyšli v troch desiatkach krajín. Autori patria aj k najskúsenejším scenáristom Švédska. Okrem televíznej série na námet knihy Skočný príliv v roku 2016 a jeho pokračovania v roku 2018, ktoré vzniklo na základe detektívneho románu Tretí hlas, majú na konte aj úspešné televízne seriály a asi dvadsiatku príbehov o kriminalistovi Martinovi Beckovi.

Kniha vychádza vo vydavateľstve IKAR, počet strán 352, MOC 17,90 eur.

PR: Andrea Gajdošová