Začína sa 17. ročník Filmového festivalu inakosti. Nad podujatím prevzali záštitu prezidentka, ombucman i starosta bratislavského Starého Mesta

Už zajtra (22.11.) odštartuje v Slovenskej národnej galérii (Kino Lumière x SNG), doteraz najväčší Filmový festival inakosti (FFi). S podtitulom „Inakosť spája“ predstaví do 28. novembra aj na ďalších bratislavských miestach – v kinosále FTF VŠMU a v kinách Mladosť, Nostalgia a Film Europe – novinky z medzinárodných festivalov, slovenskú tvorbu, domácich i zahraničných hostí a bohatý sprievodný program. 

Záštitu nad podujatím prevzali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský a starosta mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Matej Vagač. „Veľmi nás to teší a nesmierne si to vážime,“ hovorí riaditeľka FFi Zita Hosszúová. Skutočnosť, že sa Filmový festival inakosti koná už po 17. raz, podľa ombucmana hovorí nielen o jeho pevnej tradícii v rámci filmových festivalov, ale aj o záujme verejnosti či dokonca potrebe otvárať určité témy. „Je to práve film, prostredníctvom ktorého sa dá citlivo priblížiť každodenný život, ale aj problémy LGBTI+ ľudí, ktorí sú často vystavení vlne nepochopenia, netolerancii a mnohým predsudkom,“ vysvetľuje Róbert Dobrovodský a pokračuje: „Filmový festival preto považujem za mimoriadne prínosný z hľadiska osvety a edukácie, rúcania bariér medzi „akoby“ dvoma svetmi… máme len jeden svet, do ktorého patria všetci bez akýkoľvek rozdielov,“ dodáva.

Festival otvorí príbeh transrodovej ženy

Tento rok prinesie FFi až 95 filmov (35 dlhometrážnych, 60 krátkych). Prvou snímkou, ktorá v stredu večer v SNG otvorí filmový maratón, bude Čo sa včera povedalo | Something You Said Last Night (r. Luis De Filippis, Kanada). Niekoľkonásobne ocenená dráma z roku 2022 rozpráva príbeh mladej transrodovej ženy Ren, ktorá je s rodinou na dovolenke, kde túži po nezávislosti a zároveň zachovaní pohodlia rodičovskej opatery. Od minuloročnej premiéry získal film na medzinárodných filmových festivaloch v Toronte, San Sebastiáne, Los Angeles, San Franciscu či Rotterdame päť cien a deväť nominácií. 

Slovenská tvorba

Zastúpenie na festivale budú mať diela od domácich autorov a autoriek. Výpravnú detektívnu drámu z 30. rokov Úsvit uvedú vo štvrtok v rámci sekcie Teplé Česko-Slovensko držiteľ Českého leva a Ceny českej kritiky režisér Matěj Chlupáček so scenáristom Mirom Šifrom. Na druhý deň sa režisérka a antropologička Soňa G. Lutherová zúčastní na premietaní dokumentu Šťastný človek, za ktorý získala na tohtoročnom MFF Cinematik v Piešťanoch Cenu Literárneho fondu Cinematik.doc. Zatiaľ čo Úsvit otvára diskusiu o prirodzenosti intersex ľudí v našej spoločnosti, Šťastný človek zachytáva česko-slovenskú rodinu vyrovnávajúcu sa so špecifickými problémami spojenými s rodovou tranzíciou jedného z rodičov. Diváci budú môcť vidieť aj film inšpirovaný rovnomenným románom Hany Lasicovej Slúžka (r. Mariana Čengel Solčanská) či veľký príbeh lásky, priateľstva a odpustenia Venkovský učitel (r. Bohdan Sláma). 

V rámci medzinárodnej súťaže krátkych filmov sa v nedeľu v SNG pod názvom Slovenské premiéry v jednom bloku predstaví až osem nových slovenských krátkych filmov s kvír témami a postavami: Teplé rožky (r. Emília Ondriašová), Blízko (r. Gregor Valentovič), Bedtime Story (r. Maty Grznár), Otrávená studňa (r. Radek Ševčík), Zrodenie ženy (r. Soňa Nôtová) Morphing Into An/Other (r. Zoltán Baráth), The Whisper of Freedom (r. Anna Ahaliieva) a House of Velvet (r. Igor Smitka, r. Ivana Hucíková). 

Medzinárodná porota a zaujímavý hosť z Ukrajiny

Do spomínanej súťaže krátkych filmov vybrala dramaturgia okrem slovenských snímok z viac ako 300 filmov spolu 34, ktoré zaradila do súťažných pásiem, tematicky rozdelených a pomenovaných podľa známych pesničiek Rihanny. Budú sa zaoberať prvými láskami či sebapoznávaním a objavia sa aj filmy s pochmúrnejšou atmosférou zamerané na temnejšie aspekty kvír príbehov. O víťazovi či víťazke rozhodne medzinárodná porota v zložení: programový riaditeľ a kurátor medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča Jakub Spevák, režisérka, držiteľka mnohých medzinárodných ocenení Slava Dojčeva a riaditeľ českého kvír filmového festivalu Mezipatra Pavel Bicek.

Práve vďaka Pavlovi Bicekovi a spolupráci s Mezipatrami privíta FFi dramaturga kyjevského medzinárodného filmového festivalu Molodist a zakladateľa ukrajinského kvír festivalu Sunny Bunny Bohdana Žuka, ktorý na FFi uvedie kurátorský výber súčasných ukrajinských filmov FFi x Sunny Bunny: Ukrajina je queer reflektujúcich život kvír ľudí na Ukrajine v čase vojny. Bulharská herečka a režisérka Slava Dojčeva bude mať na festivale tri krátkometrážne filmy, ktoré približujú život mladých lesbických žien v kontexte všadeprítomnej latentnej i otvorenej homofóbie domáceho prostredia. Na festivale sa taktiež premietne sekcia v spolupráci s Fest Anča FFi x Fest Anča: Queer Animation.A čerešničkou na torte krátkych filmov bude FFi x Pedro Almodóvar – krátkometrážna odbočka svetovo uznávaného španielskeho režiséra Pedra Almodóvara s westernovou snímkou Zvláštny spôsob života.

Aj Honkong je kvír

Aktuálny ročník FFi prinesie aj päticu hongkonských filmov, ktoré lámu spoločenské tabu a občas i srdcia. O nich, a aj o odvážnych filmároch tvoriacich v konzervatívnej krajine porozpráva zostavovateľka Queer Hongkong Jacqueline Liu. Významná hongkonská producentka zároveň uvedie filmy Motýľ a Tracey. Program sekcie otvorí romanca majstra romancí Šťastní spolu Wonga Kar-Waia. Legendárny a doteraz neprekonaný lesbický film Motýľ režisérky Yan Yan Mak, doprial jeho hrdinke Flavii nielen študentskú lásku Jin s vojensky potlačenými protestmi na vzdialenom Námestí nebeského pokoja, ale dovolil jej znovu sa zaľúbiť sa do ženy aj v dospelosti. Tracey Juna Li nadväzuje na tradíciu rodinných tajomstiev, tentoraz o sexuálnej identite Tai-hunga, ktorý už akosi nevládze viesť dvojitý život ako manžel a otec s túžbou byť ženou. Odľahčením programu bude romantická komédia Gilitte Leung Neľúb ma, ktorá špekuluje o povahe (ne)romantického puta medzi teplým Dennisom a teplou Aggie. A ponuku sekcie Queer Hongkong zavŕši film cynického provokatéra Scuda o túžbe po profesionálnom a emocionálnom naplnení a zmysle života a smrti 30 rokov Adonisa.  

Novinkou je tiež CineQueer

Vzdelávací industry program primárne určený študentom a študentkám filmových a iných umeleckých odborov sa zameria na analýzu filmov s LGBTI+ tématikou a za účasti filmových tvorcov a tvorkýň prinesie rôzne diskusie, ktoré priblížia samotný proces vzniku filmov, písania postáv či nakrúcania. Queer rodinný portrét sa prostredníctvom diskusie s režisérkou Soňou G. Lutherovou (Šťastný človek) a režisérom Petrom Podolským (Hľadanie spoločnej kompozície) bude venovať nakrúcaniu dokumentárnych filmov v rodinnom prostredí. A scenárista Miro Šifra s režisérom Matějom Chlupáčkom vo svojom masterclasse CineQueer x Úsvit prevedú tvorbou svojho najnovšieho filmu Úsvit, ktorý mal premiéru na festivale v Karlových Varoch a napriek tomu, že je zasadený do 30. rokov minulého storočia, je vysoko aktuálny aj dnes. CineQueer bude otvorený i pre bežnú verejnosť.

Bohatý sprievodný program

Návštevníkov a návštevníčky festivalu čaká mnoho sprievodných podujatí. Najmenšie publikum sa vo Filmovom kabinete deťom, ktorý FFi organizuje v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov, zoznámi so svetom animovaného filmu. Súčasťou Filmového festivalu inakosti bude prvýkrát výročná inKonferencia zameraná na práva a postavenie LGBTI+ ľudí. Ako môže k zlepšeniu postavenia LGBTI+ ľudí na Slovensku prispieť školský systém, ako sa dá robiť aktivizmus na vysokej škole a ako v korporátnom prostredí či každodennom živote? Aj o tom bude Diskusia o kvír budúcnosti na Slovensku organizovaná v spolupráci s PRIDE Košice. Slovné spojenie „gender ideológia“ sa nadužívalo v našej krajine počas predvolebnej kampane do Národnej rady Slovenskej republiky a poslúžilo aj slovenským biskupom v pastierskych listoch. Diskusia Gender ideológia? sa ho pokúsi objasniť. Pre FFi si dúhoví kresťania pozvali na diskusiu teológa Jozefa Žuffu a filozofa Lukáša Jeníka. Diskusia nadväzuje na projekciu filmu 1946: Zlý preklad, ktorým sa to všetko začalo.

So svojimi životmi sa podelia členovia a členky Združenia rodičov a priateľov LGBT+ ľudí. Podujatie Krehkosť a sila dovolí nazrieť do krehkosti rodinných vzťahov s transrodovým dieťaťom. Čo je pravda a čo mýtus o HIV? Osvetová kampaň v oblasti HIV s Domom svetla Slovensko priblíži fakty o víruse, ktorý sa neprenáša bozkom, no jeho včasná detekcia môže zachrániť život. Workshope s OZ People on Earth z Novej Cvernovky Teplé vyšívanie ponúkne na výber predlohy výšiviek s LGBTI+ tematikou (napr. „Nie som pliaga“, „Be Gay Do Crime“, „Teplé párky“ apod.) alebo vám pomôžeme aj s vlastným návrhom. Návštevníci FFi sa v piatok budú môcť odreagovať aj na Tepláreň kabaret a párty. Večer sa začne vyhláseným teplým kabaretom a pokračovať bude ako párty na dvoch parketoch. 

O tom, kto získa cenu Ružový balónik za najlepší film rozhodnú aj tento rok diváci a diváčky.

Festivalové permanentky (cinepassy) sú v predaji na http://www.cinepass.sk/ffi

PR: Radomír Brhlík