Životný výkon Paula Giamattiho? Snímka Zimné prázdniny vás pohltí svojou ľudskosťou

Traja ľudia, ktorí by za normálnych okolností vedľa seba nevydržali ani minútu, musia spolu stráviť celé vianočné sviatky. Niekedy však stačí, aby sa ľudia lepšie spoznali, a zrodí sa niečo výnimočné. Oscarový Alexander Payne (Bokovka) nakrútil výnimočný film o zrode nečakaného priateľstva. Zimné prázdniny prídu do kín 22. februára.

Profesor Hunham (Paul Giamatti) je človek, ktorého by za učiteľa nechcel žiadny normálny študent. Je to postarší mrzutý samotár, ktorý sa viac ako v súčasnosti orientuje v antickej literatúre a každým, kto nezdieľa jeho svetonázor, hlboko pohŕda. Mladý Angus (Dominic Sessa) je študent, ktorého by žiadny normálny profesor nechcel vo svojej triede. Magnet na problémy, rebel bez príčiny, ničiteľ a narušiteľ školských pravidiel. Títo dvaja zostanú počas vianočných prázdnin na univerzitnej pôde, pretože ani jeden z nich nemá kam ísť. Učiteľ je sám a študent nezapadá do prázdninových plánov svojich rodičov. “Svätú” trojicu dopĺňa školská kuchárka Mary, ktorá nie je vianočne naladená, pretože sa práve dozvedela, že jej syn zahynul vo vojne vo Vietname. Šanca na to, že si k sebe tieto tri osamelé duše nájdu cestu, je takmer nulová. Ale zázraky sa dejú a niekedy stačí len trochu dobrej vôle, aby sme videli, že ľudia môžu byť v skutočnosti iní, ako sa na prvý pohľad zdajú. Snímka má 5 nominácií na Oscara®, a to v kategórii Najlepší film roka, Najlepší filmový strih, Najlepší pôvodný scenár, Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej roli, Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej roli.

Herci Paul Giamatti a Joy Randolph Da’Vine získali za svoje výkony vo filme Zlaté glóbusy, ocenenia získali spolu s Dominicom Sessom aj v Critics Choice Awards. Film sa od prvých projekcií teší nadšeným ohlasom kritikov i širokej verejnosti. Nominácie má aj v súťažiach BAFTA, Independent Spirit Awards a AACTA International Awards.Prinášame prehľad hodnotení niektorých svetových kritikov:“Niektorí sa možno ešte stále obávajú tradičnej štruktúry. Ale konvencie vznikajú z určitého dôvodu. Absolútny poklad. Veselé Vianoce všetkým,” napísal Donald Clarke z Irish Times.“Giamatti tu podáva skvelý výkon. Frustrácie jeho postavy nevyplývajú z krutosti, ale z pomýleného zúfalstva – z túžby vyformovať z týchto chlapcov lepších mužov, než je on sám,” napísala Clarisse Loughrey z Independent.“Herecké výkony trojice sú dokonalé, nechýba im humor a srdce – a čoskoro sa spoločne vydajú na dobrodružstvo, ktoré im zmení život,” vyjadril sa Dulcie Pearce z The Sun.“Payneova horkosladká životná lekcia divákov nesklame!” myslí si Stefan Kyriazis z Daily Express.“Film plný duše. Neviem, ako by som ho dostatočne odporučil,” napísal Stephen A. Russsell z austrálskej ABC News.

Jedinečný príbeh, ktorý sa dotkne aj vašej duše, Zimné prázdniny prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 22. februára.

TS: Perla Žinčiková