Pozrite si nový trailer dokumentárneho filmu Tady Havel, slyšíte mě?

Do slovenských kín mieri dokumentárny film o jednej z najväčších osobností česko-slovenského politického i kultúrneho života. Václav Havel sa zo spisovateľa a dramatika stal kľúčovou postavou našich dejín a postavil sa na čelo Česko-Slovenska ako prezident, aby neskôr po rozdelení republík obhájil svoj mandát aj v samostatnej Českej republike. Snímka Tady Havel, slyšíte mě? príde na plátna kín 11. apríla a zameria sa na Havlove posledné roky. 

V mnohovrstvovom časozbernom dokumente necháva prezident filmárov nahliadnuť do zákulisia svojho života a doteraz nezverejnené materiály odhaľujú rýdzo osobné momenty, ktoré ho predstavujú v nepoznaných situáciách. So zmyslom pre humor sa pritom zamýšľa nad svojím politickým odkazom aj univerzálnymi ľudskými otázkami. Ústredným motívom sú paralely medzi Havlovým životom a úspešnou hrou Odcházení, ktorej filmovú adaptáciu si tvorca vždy prial zrežírovať. 

„S Václavom Havlom som začal spolupracovať v roku 2003. Naše vzťahy charakterizovala úplná otvorenosť a dôvera zo strany Václava Havla a moja absolútna zodpovednosť voči nemu. V priebehu posledných rokov Havlovho života tak mohlo vzniknúť cez dvesto hodín unikátneho, doteraz nezverejneného materiálu, ktorý sa potom stal základom celovečerného dokumentu,“ hovorí Petr Jančárek, režisér snímky. 

Film Tady Havel, slyšíte mě? vstupuje do kín v dobe, kedy prezidentov myšlienkový odkaz a dôraz na individuálnu slobodu v spoločnosti rezonuje silnejšie než kedykoľvek predtým. Českým i slovenským divákom a diváčkam ho sprostredkuje distribučná spoločnosť Continental film

PR: Peter Gašparík