RTVS zavedie divákov v piatok na Madagaskar v relácii Cestou necestou a v nedeľu sa zaujímavé informácie o fermentovanej zelenine dozvedia v relácii Veľkou lyžicou

RTVS odvysiela ďalšie premiérové epizódy obľúbených gastronomických cestopisov Cestou necestou a Veľkou lyžicou. Recepty z afrického Madagaskaru ponúkne relácia Cestou necestou už v piatok 23. februára o 21.55 h na Jednotke a zaujímavosti o fermentovanej zelenine sa diváci dozvedia v premiére relácie Veľkou lyžicou v nedeľu 25. februára o 18.15 h rovnako na Jednotke.

Cestou necestou

Madagaskar je štvrtým najväčším ostrovom a druhou najväčšou ostrovnou krajinou na svete. Leží v Indickom oceáne pri východnom pobreží Afriky. Vďaka tomu, že sa vyvíjal v izolácii, prekypuje jedinečnou divočinou. Môže sa popýšiť napríklad farebnými chameleónmi, úžasnými orchideami či vysokými baobabmi a je aj domovom viacerých unikátnych svetových rastlín a živočíchov. Madagaskar sa až do roku 1975 volal Malgašská republika a z celkového obyvateľstva tvoria Malgaši ešte stále až 99 percent. Napriek bohatstvu prírodných zdrojov a turistickému priemyslu, ktorý poháňa toto jedinečné prostredie, zostáva Madagaskar jedným z najchudobnejších štátov na svete a je silne závislý od zahraničnej pomoci. Ostrov čelil v nedávnej minulosti cyklónom, ktoré jeho ekonomické ťažkosti ešte zhoršili. Nie hospodárstvo, ale krásna príroda a hlavne podmorský raj ostrova očarili pred rokmi aj Adriána z Nitry.

Adrián žije na mini ostrove Nosy Komba štvrtým rokom, kde prevádzkuje malý hotel a venuje sa jeho hosťom. Miluje miestnu prírodu a prácu potápačského inštruktora. Na vedľajšom ostrove Nosy Be divákom ukáže plantáže s rastlinou ylang-ylang a večer si spoločne vychutnáme mestský streetfood. Nalovíme si a ochutnáme ryby, miestny ryžový koláč a pozrieme sa, ako sa zbiera a suší pravá madagaskarská vanilka. 

Premiérovú epizódu gastronomického cestopisu Cestou necestou ponúkne RTVS v piatok 23. februára o 21.55 h na Jednotke.

Veľkou lyžicou

Tento týždeň sa Peter „Šarkan“ Novák a Octavia McKenzie budú venovať čoraz obľúbenejšej fermentovanej zelenine, ktorá si postupne získava aj srdcia mnohých Slovákov a stáva sa stablnou súčasťou slovenskej kuchyne. Na Slovensku je známa od Záhoria po Dolný Zemplín. Octavia preskúma trhovisko v Stupave so záhoráckou herečkou Bibianou Ondrejkovou. V časti Mást spozná malých výrobcov, ktorí jej dajú tipy na nakladanie kapusty a Šarkan objaví permakultúrnu záhradu na Zemplíne a naučí sa fermentovať zeleninu.  

Premiérovú epizódu kulinária slovenských potravín Veľkou lyžicou ponúkne RTVS v nedeľu 25. februára o 18.15 h na Jednotke

PR: Filip Púchovský